Co skraca czas utrzymywania się efektów zabiegów?

Udowodnione działanie przyspieszające rozkład kwasu hialuronowego własnego i tego wstrzykniętego ma palenie tytoniu, picie alkoholu i intensywne opalanie.
Czynniki te wpływają również na szybsze ustępowanie efektu działania toksyny botulinowej.

Zwiększenie uzyskanego efektu zabiegu można uzyskać przez poprawę ogólnej kondycji skóry. W tym celu najlepiej sprawdzają się regularne peelingi i mezoterapia zaplanowane w programie profilaktycznym lub naprawczym.

Po pół roku od wykonanego zabiegu z wypełniaczem proponuję wykonanie zabiegu przypominającego- mniejszą ilością preparatu. Dzięki temu będzie można dłużej cieszyć się pełnym efektem.

Skutki uboczne

Zabiegi medycyny estetycznej są procedurami z przerwaniem ciągłości skóry i jak każdy zabieg medyczny wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Dlatego powinny być wykonywane tylko przez przeszkolonych lekarzy, którzy mają wiedzę i możliwości zadziałania w razie powikłań.

Dzięki temu, że kwas hialuronowy i toksyna botulinowa nie są preparatami trwałymi ich skutki uboczne zwykle też nie są trwałe.
Najczęstsze powikłania to bolesność w miejscu zabiegu, obrzęk, zaczerwienienie świąd i krwiak. Zwykle okolica jest bolesna w dniu zabiegu, można odczuwać napięcie, pociąganie, kłucie, pulsowanie. W kolejnych dniach bolesność występuje głównie przy dotyku i może trwać nawet do dwóch tygodni po zabiegu. Mogą być wyczuwalne zgrubienia, guzki, grudki. Jeżeli po kilku dniach znów pojawi się zaczerwienienie i bolesny obrzęk należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę kontrolną.

Rzadko- ok. 1:10 000 zabiegów z kwasem hialuronowym mogą pojawiać się reakcje alergiczne na podany produkt, zarówno po pierwszym zabiegu jak i po kolejnych. Reakcja alergiczna może rozwijać się po kilku dniach, jak i tygodniach po zabiegu. Najczęściej objawia się jako obrzęk i stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia. Zwykle ustępuje samoistnie, w rzadkich przypadkach może utrzymywać się kilka miesięcy.

W wyjątkowo rzadkich sytuacjach (rzadziej niż 1:15 000 zabiegów) można zaobserwować utrwalenie się stwardnień, tworzenie się ropni i szarawych przebarwień w miejscu podania wypełniacza. Działania te rozwijają się w ciągu tygodni/miesięcy od podania i zwykle ustępują z czasem. Sporadycznie w miejscu podania mogą pojawiać sie strupy i martwica tkanek, które ustępują z pozostawieniem płytkich blizn.

Najczęstszymi powikłaniami po podaniu toksyny botulinowej są krwiak w miejscu podania, obrzęk dolnej powieki i ból głowy w dniu po zabiegu (czasem kilka dni po zabiegu). Rzadziej zdarza się drętwienie, drganie powieki, suchość oka, częściowe lub całkowite opadnięcie powieki, które ustępuje samoistnie po 2-3 tygodniach. Do rzadkich powikłań należy porażenie nerwu twarzowego, które również jest powikłaniem przemijającym.

Bezpośrednio po zabiegu

W dniu zabiegu można umyć twarz delikatnym środkiem myjącym i wklepać delikatnie swój codzienny krem. Odradza się nakładanie makijażu w szczególności po peelingach chemicznych i zabiegach laserowych. W dniu zabiegu proszę zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego: zajęć fitness, siłowni, basenu, a także dalekich podróży.

Po zabiegu z użyciem toksyny

- nie schylać się wisząc do dołu głową
- nie kłaść się płasko przez ok. 3 godziny po zabiegu
- nie masować okolicy poddanej zabiegowi przez ok. 3 dni
- unikać przegrzania organizmu, lub nadmiernego wychłodzenia przez tydzień (np. sauny)

Po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego

- można stosować chłodne okłady (nie przykładać bezpośrednio lodu)
- od 3 dnia przez ok. 3 dni wykonywać delikatny masaż wypełnionej okolicy (technika masażu zostanie pokazana po zabiegu)
- przez 2 tygodnie pić dużo wody (ok. 1 - 1,5 litra więcej niż zwykle)
- unikać gorąca i zimna (sauny, solarium, krioterapii) przez ok. 3 miesiące od zabiegu
- w wypełnionej okolicy unikać zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków, fal radiowych, regularnych masaży (poza zalecanym powyżej)